kena
06 اردیبهشت 1402 - 18:23

ثبت‌نام بیش از ۱۰۰۰ کهگیلویه و بویراحمدی برای دریافت زمین طرح جوانی جمعیت

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای واگذاری زمین به خانواده‌هایی که صاحب فرزند سوم می‌شوند در یاسوج با مشکل مواجه هستیم اما در دهدشت و گچساران این مشکل وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، جلسه جوانی جمعیت به ریاست استاندار کهگیلویه و بویراحمد برگزار و مباحث مهمی از جمله طرح واگذاری زمین به خانواده‌هایی صاحب فرزند سوم شدند مطرح شد.

در ابتدای این جلسه معاون سیاسی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: طبق ماده ۴ قانون جوانی جمعیت به خانواده‌هایی که صاحب فرزند سوم شوند ۲۰۰ متر زمین اهداء می‌شود که تاکنون یک هزار و ۱۳۶ نفر ثبت‌‌نام کردند که ۶۰ درصد متقاضیان در شهرستان بویراحمد هستند.

سید جواد هاشمی‌مهر افزود: تاکنون ۳۰۶ پرونده جهت واگذاری زمین به افرادی که مشمول این قانون می‌شوند تکمیل شده است که می‌طلبد روند واگذاری زمین تسریع داده شود.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری از عملکرد خوب بانک‌ها در زمینه پرداخت تسهیلات ازدواج قدردانی کرد و گفت: از مجموع ۱۲ هزار نفر متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج، ۸ هزار و ۷۰۰ نفر تسهیلات دریافت کردند و رتبه اول کشور به لحاظ فراوانی پرداخت‌ها را تا دی ماه کسب کردیم.

در ادامه استاندار کهگیلویه و بویراحمد موضوع افزایش و جوانی جمعیت برای کشور فوق‌العاده مهم و حیاتی بوده و مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

سید علی احمدزاده اظهار داشت: کاهش جمعیت،  آینده کشور را تهدید می‌کند و هر فردی که عرق دینی و ملی دارد باید نسبت به این موضوع حساس باشد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: اگر برای این مورد چاره‌اندیشی نشود طولی نمی‌کشد پیرترین کشور جهان خواهیم شد که فاجعه‌بار است.

 احمدزاده تصریح کرد: آمار موالید استان در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰، سه صدم درصد کاهش داشته است، رشد جمعیت استان ۱.۷۶ درصد بوده که به ۱.۷۳ درصد کاهش داشته است در صورتی که باید رشد جمعیت ۲.۵ درصدی داشته باشیم تا جمعیت حفظ شود.

وی با تاکید بر اینکه جلسات جوانی جمعیت جدی گرفته شود، گفت: شخصیت‌های فرهنگی، ائمه جمعه و جماعت و سایر شخصیت‌ها در حوزه جوانی جمعیت وظیفه شرعی و قانونی دارند که باید به آن عمل کنند.

استاندار تاکید کرد: در این خصوص از ظرفیت شخصیت ها، چهره های شاخص و شناخته شده و افراد تاثیر گذار برای ترویج فرهنگ‌ فرزندآوری باید به خوبی استفاده کرد.

دکتر احمدزاده با اشاره به مشکلات پیش‌روی خانواده‌ها برای فرزندآوری گفت: برخی مشکلات در حوزه جوانی جمعیت ملی است که امیدوار به رفع آنها در سطح کشور هستیم. وی عنوان کرد: البته برخی مشکلات هم ناشی از تبلیغات منفی دشمن است که باید مانع آن شویم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در خصوص واگذاری زمین به خانواده‌هایی که صاحب فرزند سوم شدند، افزود: در جلساتی که طی این مدت برگزار کردیم مقدار زیادی زمین دولتی برای ساخت طرح نهضت ملی مسکن در یاسوج واگذار شد.

احمدزاده اظهار داشت: به زودی ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در یاسوج را خواهیم داشت با وجود کمبود زمین در یاسوج به خوبی نمی‌توانیم جوابگوی ۵۲ درصد متقاضیان در مرکز استان باشیم.

طرح واگذاری زمین برای فرزند سوم اجرا شود

دکتر احمدزاده بیان کرد: طرح واگذاری ۲۰۰ متر زمین به خانواده‌هایی که صاحب فرزند سوم می‌شوند، در دهدشت و گچساران که مشکل زمین ندارند اجرا و سریعا راه و شهرسازی برای متقاضیان پرونده تشکیل دهد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: به افرادی که به لحاظ قانونی مشکلی ندارند زمین واگذار شود و در صورتی که موانع قانونی برای واگذاری است در اولویت واحدهای مسکن نهضت ملی قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه پیشنهاد شده ۲ مجتمع مسکن۱۰ هزار واحدی با مشارکت بخش خصوصی در یاسوج احداث شود، افزود: نمی‌توانیم زمین ۲۰۰ متری در یاسوج به متقاضیان طرح جوانی جمعیت واگذار کنیم اما در اولویت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن قرار داده می‌شوند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: کارمندان دولت که مشمول این طرح می‌شوند از زمین‌های دولتی مازاد در دستگاه های اجرایی بهره‌مند می‌شوند.

دکتر احمدزاده عنوان کرد: برای واگذاری زمین در روستاها با مشکل مواجه نیستیم و راه و شهرسازی و بنیاد مسکن جهت واگذاری زمین در این مناطق منتظر دستورالعمل نباشند، ضمن اینکه بانک‌ها باید تسهیلات پرداخت کنند.

به گفته استاندار تامین مسکن یکی از راه‌های افزایش جوانی جمعیت است و باید در این زمینه کار فرهنگی بیشتری صورت گیرد و زمینه ازدواج آسان جوانان فراهم شود.

احمدزاده عنوان کرد: طبق قانون، جوانانی که دارای سه فرزند و بیشتر هستند در اولویت برای جذب و بکارگیری در دستگاه‌های دولتی می باشند.

دکتر احمدزاده در خصوص ماده ۲۲ قانون جوانی جمعیت و لزوم استقرار اتاق مادر و کودک در دستگاه‌‌های اجرایی برای مادران شاغل گفت: همه دستگاه‌های دولتی مکلف به ایجاد اتاق مادر و کودک هستند و برای اقدام مهلتی به دستگاه‌ها در این زمینه داده می‌شود.

اختصاص تسهیلات ۵۰۰ میلیونی برای هر واحد خوابگاه متاهلی

استاندار کهگیلویه و بویراحمد ازدواج دانشجویی را از جمله ازدواج‌های آسان دانست و عنوان کرد: برای ساخت هر واحد خوابگاه متاهلی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان به دانشگاه‌‌ها تسهیلات می‌دهیم تا دانشگاه هر تعداد خوابگاه متاهلی بخواهند احداث کنند.

وی عنوان کرد: دانشگاه‌ها دغدغه دانشجویان در این زمینه را مرتفع و زمینه ازدواج دانشجویان را فراهم کنند.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد: رشد و جوانی جمعیت و توجه به نهاد خانواده از اولویت های اصلی و مهم در کشور بوده و همه جانبه هم مورد توجه است و این مهم در استان ما هم باید مورد اهتمام جدی قرار گیرد. 

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1170567