kena
13 اردیبهشت 1402 - 18:44

کاهش ۹۰ درصدی آتش سوزی‌ها در کهکیلویه و بویراحمد/ خرید 60 درصد دمنده‌ها در دولت فعلی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سال گذشته ۱۶۳ هکتار در ۹ فقره آتش سوزی در کهگیلویه و بویراحمد خسارت دیده است که نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۹۰ درصد کاهش آتش سوزی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از گچساران سعید جاویدبخت در همایش تجلیل از فعالان زیست محیطی (حوزه پیشگیری و مهار آتش در طبیعت) در گچساران اظهار کرد: تنوع زیست محیطی متفاوتی در کهگیلویه و بویراحمد وحود دارد.

وی بیان کرد: در آتش سوزی‌های سال گذشته سختی را در تمام مراحل مهار بحران مهار آتش مشاهده کردید.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ما اگر به ازای هر ۵۹۰ هکتار یک نفر نیرو بگذاریم بر ای محافظت و حفظ محیط زیست همکاری و مشارکت مردم نباشد این اقدام موثر نخواهد بود.

جاویدبخت با اشاره به اینکه نقش مشارکت مردم و تشکل های مردمی بسیار موثر است، عنوان کرد: ما از همین‌جا دست تمام کسانی که برای حفظ محیط زیست تلاش می کنند را می بوسیم.

وی گفت: در سال گذشته در مدیریت بحران توانستیم با تلاش و همکاری مردم آتش سوزی ها را مهار کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد:امسال بارش نزولات آسمانی باعث رویش بیشتر گیاهان در محیط زیست شده است و این احتمال آتش سوزی را بیشتر می کند.

جاویدبخت با اشاره به طرح کاشت ۱ میلیارد نهال در کشور بیان کرد: یکی از سیاست های منابع طبیعی کاشت ۱ میلیارد نهال می باشد که به دستور مقام‌معظم رهبری آغاز شده است.

وی گفت: در سال گذشته ۱۶۳ هکتار در ۹ فقره آتش سوزی در کهگیلویه و بویراحمد خسارت دیده است که نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۹۰ درصد کاهش آتش سوزی وجود دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: برای حدود ۶۶۰ هرار هکتار عرصه های بحرانی مستعد آتش سوزی است که بر اساس پایش و ارزیابی در سالهای گذشته صورت گرفته به تعداد ۹۰ نفر نیروی قرق بان مستمر نیاز دارد.

جاویدبخت ادامه داد: بیشترین اعتبار افزون بر ۲۴۰ میلیارد تومان توسط دولت در متمم اعتبارات سفر ریاست جمهوری پیش بینی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: از این میزان اعتبار تا کنون ۵۰ میلیارد تومان آن جذب شده است.

وی گفت: هم اکنون ۲۵۰ دمنده در استان وجود دارد که ۵۰ درصد آنها در دولت سیزدهم خریداری شده است.

پایان پیام/ ۸۲۰۳۳

منبع: فارس
شناسه خبر: 1186733